Bonsai ağacı nasıl yetiştirilir? Bonsai hakkında ipuçları

Eylül 15, 2021
Bonasi ağacı

Çoğu kişi (online) bir mağazadan bir ağaç satın aldıktan sonra Bonsai yetiştirmeye başladı. Şüphesiz bu, başlamak için güzel bir yol olsa da, bir ağacı nasıl büyüteceğinizi ve kendiniz şekillendireceğinizi öğrenmek daha ilginç (ve daha ucuz) olabilir.

Çoğu kişi (online) bir mağazadan bir ağaç satın aldıktan sonra Bonsai yetiştirmeye başladı. Şüphesiz bu, başlamak için güzel bir yol olsa da, bir ağacı nasıl büyüteceğinizi ve kendiniz şekillendireceğinizi öğrenmek daha ilginç (ve daha ucuz) olabilir.

Bonsai ağacı nasıl yetiştirilir?

Bonsai’nin yüzyıllar boyunca incelenmiş ve rafine edilmiş bir sanat olduğu gerçeğinin sizi korkutmasına izin vermeyin, çünkü Bonsai ağaçlarını yeşil parmaklar olmadan nasıl yetiştireceğinizi mükemmel bir şekilde öğrenebilirsiniz. Çevreniz için doğru ağaç türlerini seçtiğinizden ve temel bakım kurallarına uyduğunuzdan emin olun. Bu makalede, Bonsai yetiştirmeye nasıl başlayacağınızı ve sizi üç ana tekniği tanıtacağım: yetiştirme, şekillendirme ve bakım.

Bonsai Ağaçları büyütün ve yetiştirin

Bonsai ağacı nasıl şekil yapılır?

İlk adım, bir prebonsai satın alarak (budanacak ve kablolanacak kaba malzeme) veya birkaç olası yetiştirme tekniğinden birini kullanarak yapılabilecek bir ağaç elde etmektir. Ancak, koşullarınıza uygun bir ağaç türü seçmeniz çok önemlidir. Ağacı içeride tutmaya meraklı mısınız (seçeneklerinizi içeride hayatta kalabilen (alt) tropikal ağaçlarla sınırlandırır) veya Bonsai’nizi dışarıya koymak ister misiniz? İkinci durumda, tropikal olmayan ağaçların çoğu, yoğun güneş ışığından veya donma sıcaklıklarından korundukları sürece mükemmel şekilde büyüyeceklerdir. Güvenli bir bahis, yerli bir ağaç türü seçmektir. Bu kısa giriş ile isteklerinize uyan bir ağaç seçebilmelisiniz, ister iç mekan Bonsai isterse dış mekan olsun .

bonsai nasıl

bonsai yetiştirmek

Şimdi ağaç türünü seçtiğimize göre, bir tane elde etmenin yollarına geçelim! Bunun bir yolu, bir (çevrimiçi) mağazadan hazır bir Bonsai ağacı satın almaktır. Bu mağazalar genellikle çok çeşitli ağaç türlerinin yanı sıra şekil ve boyutlara sahiptir, ancak bunun bir bedeli vardır. Yukarıda belirtildiği gibi, hızlı sonuçlar için harika bir yol olan (Bonsai potansiyeli olan) ‘kaba malzeme’ olan bir prebonsai veya fidanlık stoğu da satın alabilirsiniz. Prebonsai satın almaya benzer şekilde doğadan ağaç toplamaktır; ancak bu yanıltıcı olabilir ve yalnızca izin alınarak yapılmalıdır. Ayrıca kendi ağacınızı oluşturmanıza ve Bonsai’nin temellerini öğrenmenize olanak tanıyan bir Bonsai başlangıç ​​seti de alabilirsiniz .

Daha ucuz, ancak yavaş bir yöntem, bir ağacı kendiniz yetiştirmektir; tohum veya çelik kullanarak. Ağacın biçimlendirilmesi normalde yaklaşık 3-5 yıl sürecektir, bu yüzden bunu bir yan proje olarak yapmak isteyebilirsiniz (ve şekillendirme tekniklerine şimdiden başlamak için bir prebonsai satın alın).

Yukarıda bahsedilen yetiştirme teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinin veya aşağıda Bonsai’yi şekillendirme ve şekillendirme hakkında okumaya devam edin.

Şekillendirme ve stil verme teknikleri

Artık bir ağaç satın aldığımıza veya yetiştirdiğimize göre, onu şekillendirmeye ve şekillendirmeye başlama zamanı. Bu, Bonsai yetiştirmenin yaratıcı yanı sıra zor kısmıdır. Ağaçları minyatür tutmak için budama ve kablolama gibi teknikleri geliştirmek onlarca yıl sürse de, bazı temel bilgiler kolaylıkla öğrenilebilir. Şimdi budama ve kablolamanın temellerine bakacağız, ancak bu konular hakkında daha ayrıntılı bilgi için “şekillendirme” bölümünü okuduğunuzdan emin olun.

Bonsai bir yarış değil, hedef de değil. Hiç bitmeyen bir yolculuktur.

bonsai yetiştirme

bonsai nasıl yetiştirilir

Bonsai’nin en önemli tekniği ile başlayalım; budama. Budama, ağaçları küçültmek ve şekillendirmek için çok önemlidir. Amaç, doğayı olabildiğince yakından andıran bir Bonsai yaratmaktır. İlkbahar ve yaz, önemli budama ile ilerleyen mevsimlerdir; Ancak bu, sahip olduğunuz ağacın türüne bağlı olacaktır. Kalın dalları budanırken iyi bir içbükey kesici aldığınızdan emin olun. Bu kesicilerin geride bıraktığı içi boş yaralar, normal kesicilerden çok daha iyi iyileşir. O erik için dalları aslında görmeden ağacınızı oluşturmak üzere hangi size söylemek mümkün olmasına rağmen, bazı örnek bakmak yardımcı olur Bonsai ilerlemeler ve oradan başlayın. Bir dalın kaldırılması gereken bazı örnekler şunlardır:

  • Ağacın aynı yüksekliğinde iki dal meydana gelirse, birini tutup diğerini çıkarın.
  • Doğal olmayan kıvrımlara ve dönüşlere sahip dallar.
  • Ağacın tepesinde orantısız şekilde kalın dallar.

Bonsai ağaçlarını şekillendirmenin bir diğer önemli tekniği kablolamadır. Dalların etrafına eloksallı alüminyumu (veya tavlanmış bakır) dikkatlice sararak onları en azından belli bir dereceye kadar bükmek ve şekillendirmek mümkündür. Kablolama yıl boyunca uygulanabilir, ancak daha kalın büyüyen dalları yaralamadan önce teli çıkardığınızdan emin olun.

Bonsai bakımı kolay mı?

Bonsai ağacı nasıl yetiştirilir sorusunun cevabını arıyorsanız bonsai bakımı hakkında bilgi sahibi de olmanız gerekmektedir. Bir Bonsai’yi sulamanın gerekli sıklığı, ağaç türleri, saksı büyüklüğü, toprak ve iklim gibi çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Aşırı sulama, en yaygın ölüm nedenlerinden biri olan kök çürümesine neden olabilir. Bununla birlikte, Bonsai bu kadar küçük saksılara ekildiği için çok kolay kuruma eğilimindedirler. Doğru toprak karışımını seçmek ve düzenli olarak yeniden saksı yapmak (ortalama iki yılda bir, ağaçların saksıya bağlanmamasını sağlamak için, suyu emmesini ve depolamasını zorlaştırır) ağacınızı sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Sulama için önemli bir kural, ağacınızı sık sık kontrol etmektir (günde bir kez sulamak yerine) ve bunu iyice yapmak için sulama yaparken (toprağın suyu doğru şekilde emdiğinden emin olmak için).

Bonasi ağacı

Bonsai Ağacı yetiştirmek

Bonsai ağacı nasıl yetiştirilir sorusunda en dikkat edilmesi gereken husus sulamadır. Sulama ve saksı değiştirmenin yanı sıra, gübreleme de akılda tutulması gereken bir diğer önemli şeydir. Ağaçlar, az yer ve besleyici maddeler bulunan küçük saksılara konulduğundan, ağacın büyüme mevsiminde düzenli olarak gübreleme yapmak onu sağlıklı tutmanın anahtarıdır. Yine ağaç türünün ne zaman, ne kadar ve ne sıklıkla döllenmesi gerektiğine bağlıdır. Normal bitkilerin gerektirdiğinden daha küçük miktarlar uyguladığınızdan emin olduğunuz sürece gübrenin markası veya türü (sıvı veya katı) o kadar da önemli değildir

tropikal olmayan ağaçların çoğu, yoğun güneş ışığından veya donma sıcaklıklarından korundukları sürece mükemmel şekilde büyüyeceklerdir.
Bonsai yetiştirmenin yaratıcı yanı sıra zor kısmıdır. Ağaçları minyatür tutmak için budama ve kablolama gibi teknikleri geliştirmek onlarca yıl sürse de, bazı temel bilgiler kolaylıkla öğrenilebilir.
Aşırı sulama, en yaygın ölüm nedenlerinden biri olan kök çürümesine neden olabilir. Bununla birlikte, Bonsai bu kadar küçük saksılara ekildiği için çok kolay kuruma eğilimindedirler.

Article Tags:
·
Article Categories:
Bonsai Ağacı

Bonsai ağacı ve çiçekler hakkında kapsamlı bilgiler sunan tüzel kişilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir