Bonsai Hediye Verilir mi? İşte Tüm Detaylar

Ağustos 20, 2021
bonsailer hakkında

Bonsai hediye etme nedenleri

Bonsailer sanatsal şekilde budanıp bodurlaştırılan küçük ağaçlardır. Öyle sevimli görünüyorlar ki onları her gördüğünüzde bakmadan edemiyorsunuz. Çiçekler uzun zamandır hediye olarak tercih edilen bitkilerdir. Bonsailer ise kısa süredir tercih ediliyorlar. Bunun nedeni onları geç fark etmemizden kaynaklanıyor. Bonsai bakımı kolay olduğu için çok fazla tercih edilir. Bakımı türüne göre değişkenlik gösterebilir.

bonsailer hakkında

bonsai ağacı nerede yetişir?

Birine bonsai hediye etmenin anlamı, barış, sevgi, uyum, sadakat gibi güzel olan birkaç kelimedir. Bonsaileri kendinize hediye olarak alabilirsiniz. Biraz şımarmak iyi fikir aslında değil mi? İç mekanınıza yeşil bir dokunuş katacak bir hediye arıyorsanız, Bonsai bitkileri doğru seçim olacaktır. Şirin, minyatür formuyla bu bitkiler, iç mekanlarınıza kesinlikle hoş bir görüntü getirecek.

bonsai çiçeği nasıl sulanır?

Bonsai çiçekleri nasıl bakılır?

Neden bonsai hediye ederiz?

  • Uzun süreli bir hediyedir ve sevdiklerinizle uzun yıllar yaşayabilirler. Bonsailer iyi bakıldıklarında çok uzun yıllar sizinler ya da sevdiklerinizle beraber yaşayabilirler. Aslında, bazı bonsailer asırlıktır ve bir yadigâr olarak geçebilir.
  • Bakımı kolaydır. Diğer bitkilerden farklı olarak bonsai bakımı çok kolaydır. Örneğin, Bonsai yalnızca toprak tamamen kuruduğunda sulanmalıdır. Bu nedenle bitki gölgede tutulursa 2-3 günde bir sulama yapılması gerekir. Rutin olarak asla sulama yapmayın
  • Her bir bonsai çeşidi benzersiz bir şeyi ifade eder ve bu güzel ve sanatsal ağaçları arkadaşlarınız ve aileniz için harika hediyeler haline getirir. Bazı çeşitlerin bakımı diğerlerine göre daha kolaydır ve bazıları yüzlerce yaşına kadar yaşayabilir ve nesilden nesile aktarılır.
  • Harika bir dekoratif ürün görevi üstlenir, çiçekler evde harika bir örüntü oluştururlar bu görüntülerden biri de bonsaidir. Bonsai ağacı bulunduğu her ortamda çok sevimli görünürler. Ev dekorasyonu yapmanın en zor kısımlarından biri, verdiklerinizin alıcının dekoruyla uyumlu olmasını sağlamaktır. Bonsai ağaçları hemen hemen her yere iyi gider ! Küçükler ve Toprak tonludurlar, böylece neredeyse her odaya sığabilirler. Her ev için mükemmel Bonsai’yi bulmak ve hediyenizle etkilerken bile dekorasyon becerilerinizi sergilemek çok fazla çaba gerektirmez!
  • Her tür mobilyaya ve ortama uyar. Şık vazo ve kaplar içinde bonsailer her ortama uyum gösterebilirler.
  • Ortama yeşillik ekleme yardım eder, her ev ve ofise bir çiçek ya da bitki gerekebilir. Artan teknoloji ile radyasyondan kurtulmak çok zor bu nedenle havadaki mikropları yok etmek için bitkileri tercih edebiliriz.

Bonsai fiyatları büyüklük, tür, içinde bulunduğu kap gibi özellikleri göz önüne alınarak fiyat olarak değişkenlik gösterebilirler. Bonsai satın almak için online çiçekçi firmalarının fiyat listelerine göz atabilirsiniz.

Bonsai ağaç çeşitleri nelerdir?

Bonsai ağacı kaç çeşittir?

Bonsai satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bitkinin sağlığından emin olmak için bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Yerel bir çiçekçide bonsai satın alacaksanız eğer. Bitkinin dallarına, gövdesine ve yapraklarına dikkat etmeniz gerekebilir. Sararmış yapraklar ya da dallar bitkinin iyi bakılmadığını gösterebilir.

Bonsai bakım ipuçları;

Bonsai ağaçlarınıza özen göstermenin en önemli kısmı sulamadır. Bir ağacın ne sıklıkla sulanması gerektiği aşağıdaki gibi birkaç faktöre bağlıdır; ağacın türü, ağacın boyutu, saksının boyutu, yılın zamanı, toprak karışımı ve iklim. Ne tür bir ağacın olduğunu bilmeden Bonsai’yi ne sıklıkla sulaman gerektiğini söyleyemem.

Bonsai’nin hayatta kalması ve gelişmesi için  gübreleme çok önemlidir. Ağaçlar genellikle besin bulmak için kök sistemlerini genişletebilirler, ancak Bonsai ekildikleri nispeten küçük saksılarla sınırlı olduğundan, toprağın besin içeriğini yenilemek için uygun gübrelemeye ihtiyaçları vardır.

Bonsai ağaçlarınız için doğru toprak karışımını kullanmak çok önemlidir. Ağaçlarınıza besin sağlamak için toprak önemlidir, ancak aynı zamanda uygun şekilde süzülmesi, yeterli havalandırma sağlaması ve suyu tutması gerekir.

Yeryüzü, cennet, insan ve doğa arasındaki uyumu simgelemektedir. Bonsai yetiştirmek gelişim ve doğum gibi hayat döngülerini de ifade etmektedir.
Saksı kenarının yüksekliği ağaç gövde kalınlığından fazla olmamalıdır. Saksı boyu ağacımızın üçte ikisine (2/3) denk gelmelidir. Çok küçük saksılar görünümü bozar ve aynı zamanda ağacın tutunma gücünü azaltır. Çok büyük saksılar ise ağacın etkili görünmesini etkiler.
Genel olarak bonsai ağacı kaç yıl yaşar sorusunun yanıtının 10 yıl olduğu sanılsa da bu bilgi doğru değildir. Bakımı ihmal edilmediğinde ve tüm ihtiyaçları karşılandığında bu ağaçların çok daha uzun süre yaşayabildiğini belirtmekte fayda var. Hatta bu süre 1 asra kadar uzayabiliyor.
Article Tags:
·
Article Categories:
Bonsai bakımı

Bonsai ağacı ve çiçekler hakkında kapsamlı bilgiler sunan tüzel kişilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir