Bonsai ağacı bakımı nasıl yapılır? Sulama nasıl olmalı?

Ağustos 20, 2021
en uygun bonsai ağacı

Bonsai ağacı çok sevilen bir bitkidir. Şekil bakımından bulunduğu alana şıklık katan bu bitkileri herkes alıp yetiştirmek isteyebilir. Daha önce hiç bonsai ağacına sahip olmayanlar için yazmış olduğumuz bonsai ağacı bakımı nasıl yapılır makalemizde sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. İyi okumalar dileriz.

Bonsai’yi korumak ve sürdürmek için bilmeniz gereken her şey

Bir bonsai , hayatınız boyunca bir saksıda yetiştirdiğiniz bir ağaçtan (hatta bir çalıdan ) başka bir şey değildir . Bu uygulama bize Japonya’dan geliyor . Özellikle saksı hacmi seviyesinde kaynaklar sınırlı olduğu için denek, dalları kalınlaşırken daha küçük yapraklar oluşturarak daha tıknaz bir alışkanlık kazanır .tekrarlanan budama nedeniyle normalden daha fazla. Ve tam da bir saksıda tutulan ve çok büyüyen bir çalı gibi budanmış olduğu için, fenomen yıllar geçtikçe artmaktadır. Kaya çatlağında büyüyen ve keçiler tarafından düzenli olarak otlatılan ağaçlarda doğada olan budur: onlar gerçek bonsai! Böylelikle, bu doğa fakültesi ile oynayarak, saksılı ağaç saygıdeğer, çok dekoratif bir konu gibi görünür .

en güzel bonsai nasıl bakılır

bonsai en iyi nasıl bakılır

Bir bonsai nasıl sulanır?

Sulama çok önemlidir: saksı küçük olduğu için sık sık sulamanız gerekir ve susayan bir bonsai yakında ölecektir! Uzaktaysanız, bonsai’nizi şefkatli bir kişiye emanet etmeniz veya beklenmedik kurumadan korumanın bir yolunu bulmanız gerekir. Ağacın cüce karakterini kaybetmemesi için budama gereklidir . İyi bir sonuç elde etmek için, sanki bir keçinin aralıksız gevezeliğini yeniden üretecekmiş gibi, sık sık budamak yeterlidir.

Bonsai bakmak

Bonsai ağacı bakımı nasıl yapılır

Bonsai ağacı bakımı Ligatürde ustalaşın

Dalların şeklini şekillendirmek için kullanılan bakır tellerle ligasyonun destekçileri ve alaycıları vardır. Bakır tel kullanımı, istenilen yöne gitmeyen herhangi bir şeyi keserek dal oluşturmaktan kurtulduğumuz için yıllar kazandırmaktadır. Ancak dalları zayıflatır ve kullanımı risksiz değildir: çok uzun süre bırakılırsa tel kabuğa girer.

Dünya ne sıklıkla yenilenir?

Düzenli olarak bonsai toprağı değiştirilmelidir . Bonsai’yi daha büyük bir kapta saklamak gerekli değildir. Saksı bitkisi için radikal bir önlem olan toprağı yenilemek, bonsai yetiştirmenin en iyi yolu olarak ortaya çıkıyor çünkü yeni dallar oluşturacak ve hemen budanacak! Nihayetinde bir bonsai bir paradokstur: büyümeye teşvik ettiğimiz ama sürekli budadığımız bir bitki . Son bir ayrıntı: Kırılgan bir ağaç olduğu için şiddetli kötü havadan nefret ediyor. Taslaklardan ve aşırı sıcaklıklardan uzak bir yere koyun.

Bonsai saksısı

Bir bonsainin bakımında en hassas harekettir çünkü kesin olması gerekir. Burada olduğu gibi tam bitki örtüsü ile yapılabilir, ancak kış sonunda başlamak, yapmak daha güvenli olacaktır.

  • Tarafından bonsai saksı değişimi başlatın pot bitki kaldırarak: Çok olarak değil, bir hayvanı gibi kök topu çekerek kaçınmalıyız için zarar kökleri . Bunlar, saksı değiştirmeyi haklı çıkarmak için çok yoğun bir paspas oluşturmalıdır .
  • Çözme kökleri: küçük bir el pençe ya da eğimli bir çatal kullanarak, tarak kökleri onları ayırmak ve kadar düzenli mümkün olduğu kadar toprak gibi kaldırılırken, dolaşık kütle.
  • Karışımı hazırlayın: Var bonsai toprak üzerinde piyasada ancak olabilir yapmak için kendi karışımı : çömlekçilik toprağın 2 kısım, hafif killi toprağın 2 parça ve gözenekli malzeme 1 parça.
  • Drenaj delikleri içinde Tak: Yeri bir küçük ekran geçerek gelen kökleri önlemek için büyük deliklerin üzerinde. İsme layık bir bonsai saksısının birkaç deliğe ve geniş çapa sahip olduğuna dikkat edin.
bonsai

bonsai nerede bakılır

  1. Bir kubbe düzenleyin: Bir Şekle ait toprak kenarının seviyesine kadar ulaşan pot merkezinde. Burada tünecek mini ormana tepe etkisi vermek için kullanılır.
  2. Çalıyı konumlandırın: Saksıya yerleştirin ve konumunun estetik olduğunu kontrol edin . Konuyu istediğiniz pozisyona geri getirmeden önce, köklerin etrafındaki fazla toprağı yine de, eğer çok kalmışsa çıkarabilirsiniz.
  3. Karışım tamamlayın getir şey de dolgu alanlarının kökleri arasında ve kök topu ve pota iç jant arasındaki. Yerleştirin elemanları arasında dekor (taş, köpük) ve bütün rafine.
  4. Bol su: Bonsai’yi yumuşak yağmurda akan su ile doldurun (fıskiyeyle değil!). Tutun toprak , nemli tam iyileşme kadar ve pot yeri de gölgede uzun sürmez kurtarma, beklerken ve uzak taslaklar arasından.
Aşırı sulama, en yaygın ölüm nedenlerinden biri olan kök çürümesine neden olabilir. Bununla birlikte, Bonsai bu kadar küçük saksılara ekildiği için çok kolay kuruma eğilimindedirler.
Bonsai ağacını mutlaka sabah saatlerinde sulayın. Toprağın her bölümüne eşit bir şekilde su dökün. Eğer toprak nemli ise sulama yapmayın.
Özellikle saksı hacmi seviyesinde kaynaklar sınırlı olduğu için, dalları kalınlaşırken daha küçük yapraklar oluşturarak daha tıknaz bir alışkanlık kazanır
Article Categories:
Bonsai bakımı

Bonsai ağacı ve çiçekler hakkında kapsamlı bilgiler sunan tüzel kişilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir