İç mekan için Bonsai Hangisi en iyisidir?

Şubat 7, 2021
bonsai ağacı

İç mekan için Bonsai yetiştirebileceğiniz birkaç ağaç vardır, ancak en yaygın olanı (ve bakımı en kolay olanı) Ficus Bonsai’dir . Ficus, düşük neme toleranslıdır ve oldukça fazla dayanabilir; yeni başlayanlar için iyi bir seçim.

Diğer popüler iç mekan Bonsaileri arasında Crassula (Jade) , Carmona (Fukien Tea) , Schefflera Arboricola (Hawaiian Şemsiyesi) ve Sageretia (Tatlı Erik) bulunur .

Ilıman (tropikal olmayan) Bonsai’yi neden kapalı tutamıyorum?

Yukarıda da belirtildiği gibi en önemli neden, ılıman ağaçların (kışın) bir uyku dönemine ihtiyaç duymasıdır. Bu dönemde yıllık büyüme döngüsü sona erer ve ağaç ilkbaharın başlarında yeniden başlayacak olan bir sonraki döngüye hazırlanır. Bir ağaç, birkaç hafta boyunca sıcaklıklar ve ışık yoğunluğu kademeli olarak azaldığında uykuda hale gelir; bu, ağaçlarınızı içeride tuttuğunuzda gerçekleşmez.

En kolay bonsai budamak

bonsai ağacı nasıl budanır

İç mekan için Bonsai ağacı bakımı

İç mekan Bonsai’sinin bakımı, normal saksı ev bitkilerinden farklıdır. Bunun ana nedeni, Bonsai ağaçlarının küçük saksılara dikilmesi ve bu nedenle besin ve su için sınırlı depolamaya sahip olmasıdır. Daha da önemlisi, tropikal ağaçların çok fazla ışık ve yüksek neme alışmasıdır; iç mekanlarda yaratılması oldukça zor olan koşullar.

İç mekan için Bonsai türlerinin özel bakımı:

1. Işık

Tropikal bir iç mekan Bonsai ağacını tutmanın temel sorunu, içerideki ışık yoğunluğunun dışarıdan çok daha düşük olmasıdır. Işık yoğunluğu çok düşük olduğunda ağaçlar hemen ölmezler, ancak büyüme azalacak ve sonunda bitkiyi zayıflatacaktır. Bu nedenle, Bonsai’nizi parlak bir noktaya, tercihen doğrudan güneye bakan bir pencerenin önüne yerleştirdiğinizden emin olun.
Güneye bakan bir pencereniz olsa bile, ışık yoğunluğu hala çok düşüktür. Yapay aydınlatma, örneğin floresan aydınlatma (yayılan büyüme dostu spektrumlarla) veya ışık yayan diyot aydınlatması kullanarak günde yaklaşık 10 saat yardımcı olabilir.

2. İç mekan için Bonsai  Nem

Tropikal bir Bonsai ağacını içeride tutmanın bir başka sorunu da, ağacın nispeten yüksek bir neme ihtiyaç duymasıdır, evinizin iç ortam koşullarından çok daha yüksek (özellikle ısıtma veya klima kullanırken). Bonsai ağacınızın yakınındaki nemi su dolu bir nem tepsisine yerleştirerek ve günde birkaç kez ağacınızı buğulayarak artırabilirsiniz. Aynı zamanda yardımcı olan şey, gün içinde bir pencere açarak dışarıdan hava sirkülasyonu sağlamaktır.

bonsai

Bonsai nasıl budanır

3. Sulama ve gübreleme

En önemli kural; asla rutin olarak su vermeyin. Her “x” günde bir sulamanız gerektiğini belirten Bonsai ağacınızın üzerindeki etiketi dikkate almayın. Bunun yerine, ağacınızı izleyin ve yalnızca gerektiğinde su verin. Daha detaylı bilgi için lütfen sulama ve gübreleme sayfalarını okuyun .

4. İç mekan için Bonsai  Sıcaklık

Tropikal ağaç türleri, oturma odanızın standart oda sıcaklığına benzer şekilde yıl boyunca nispeten yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyar.
Subtropikal Bonsai ağaçları biraz daha düşük sıcaklıklara dayanabilir ve genellikle standart oda sıcaklığının çok altında bir kış mevsiminin tadını çıkardıklarında gelişirler

Subtropikal Bonsai ağaçları biraz daha düşük sıcaklıklara dayanabilir ve genellikle standart oda sıcaklığının çok altında bir kış mevsiminin tadını çıkardıklarında gelişirler
En önemli kural; asla rutin olarak su vermeyin. Her "x" günde bir sulamanız gerektiğini belirten Bonsai ağacınızın üzerindeki etiketi dikkate almayın. Bunun yerine, ağacınızı izleyin ve yalnızca gerektiğinde su verin. Daha detaylı bilgi için lütfen sulama ve gübreleme sayfalarını okuyun .
İç mekan Bonsai'sinin bakımı, normal saksı ev bitkilerinden farklıdır. Bunun ana nedeni, Bonsai ağaçlarının küçük saksılara dikilmesi ve bu nedenle besin ve su için sınırlı depolamaya sahip olmasıdır. Daha da önemlisi, tropikal ağaçların çok fazla ışık ve yüksek neme alışmasıdır; iç mekanlarda yaratılması oldukça zor olan koşullar.

Article Categories:
Bonsai Ağacı

Bonsai ağacı ve çiçekler hakkında kapsamlı bilgiler sunan tüzel kişilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir