Muhteşem Teraryumlar ve Sakladığı Gizemler

Kasım 8, 2021
muhteşem teraryumlar nasıl yapılır?

Muhteşem Teraryumlar, küçük alanlarda yaşayanlar veya sadece bahçeyi sevenler için harikadır. Az bakım gerektirirler, yerden tasarruf sağlarlar ve tek kelimeyle güzeldirler, bu da onları herhangi bir eve veya işletmeye mükemmel eklemeler yapar. Bakımı kolay olmak, teraryum sahibi olmanın en büyük avantajlarından biridir, ancak teraryumların temelleri hakkında sorular ortaya çıkabilir.

Muhteşem Teraryumlar nedir?

Bazı bitkiler için küçük, kapalı ortamlardır. Mini bir sera olarak düşünün. Muhteşem Teraryum bahçeleri için kaplar genellikle cam veya plastik gibi şeffaftır.

Kapalı ve açık olmak üzere iki tür teraryum vardır. Kapalı teraryumların çıkarılabilir bir kapağı varken, açık teraryumda yoktur.

devamını oku

Teraryumlar nasıl çalışır?

Kapalı bir kap içinde kapalı bahçelerdir. Teraryumdaki bitkiler ve toprak su buharını açığa çıkarır – esasen suyu geri dönüştürür. Buhar daha sonra teknenin duvarlarında toplanır ve toprağa damlar. Teraryumlar kendi kendini besler, bu yüzden mühürlendiklerinde çok az bakım gerektirirler.

Teraryum yapmak için hangi malzemelere ihtiyacınız var?

Aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

Bir cam veya plastik kap

Rocks, eğer seçersen

Moss, eğer seçersen

Toprak (büyüyen ortam)

Aşırı büyümeyen bitkiler (genellikle minyatür veya cüce bitkiler)

Toprağı yerleştirmek için kaşık

Malzemeleri kaba koymak için uzun cımbız

Teraryumları nasıl yaparsınız?

Bahçenizi tutmak için özel bir teraryum çantası satın alın veya bir soda şişesi, akvaryum, balık kasesi veya vazodan kendiniz bir tane yapın.

Ardından kabınızın altını, kullanmayı planladığınız toprak tabakasının yarısı kadar doldurun. Teraryumda ilk katmanınız olarak kaya döşeyebilirsiniz, ancak bu kişisel tercihinize bağlıdır.

Bahçenize eklemek istediğiniz büyük kayaları veya dalgaların karaya attığı odun parçalarını ekleyin.

Toprakta, bitkilerin köklerinin dinlenebileceği büyüklükte bir çukur açın.

Bitkiyi kabından çıkarın – kökleri topraktan gevşetmek için köklere hafifçe masaj yapmanız gerekebilir.

Bitkileri ince toprak tabakasına yerleştirin ve bitkilerin etrafına ikinci toprak tabakasını ekleyin. Biraz sıkıca bastırın – yeni toprak seviyesi, bitkinin orijinal kök topunun toprağı ile yaklaşık aynı seviyede olmalıdır.

Yaratıcı olun ve bitkileri, renkleri ve boyutları karıştırın.

teraryum hediyesi nelerden oluşur?

teraryum hediyesi kimlere verilir ?

Teraryumlarda en iyi hangi bitkiler çalışır?

Genellikle yavaş büyüyen yeşillik bitkileri ve bitkiler en iyi sonucu verir – hızlı büyüyen bitkilerden kaçının. Örneğin:

Eğreltiotları – Maidenhair, Kuş yuvası, Düğme eğrelti otları

Etçil bitkiler – Venüs sinek kapanları, Sürahi bitkiler, Sundew bitkileri

Cüce avuç içi

Uçaklar – Tillandsia

Sulu meyveler – kaktüsler, Hawthornia, Echeveria, Crassula vb.

Peperomia

Eğrelti otları, etçil bitkiler ve uçakların teraryum olmadan yetiştirilmesi oldukça zordur. O yüzden bu bitkileri evinizde görmek istiyorsanız teraryum satın almanızı veya yaptırmanızı tavsiye ederiz. Teraryum satın almak için teraryum gönder yazıp sevdiklerinze ya da kendi evinize teraryum sipariş vermek çok kolay.

Muhteşem Teraryumların faydaları nelerdir?

Teraryumların pek çok faydası vardır, örneğin:

Kuru havada büyümesi zor olan bitkilerin büyümesine yardımcı olurlar.

Bir bahçe için sınırlı bir alan – bir ‘mini bahçe’ sağlarlar.

LED veya floresan gibi yapay ışığı çok verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Teraryumların sık sık sulanmasına gerek yoktur.

teraryumlar nasıl bakılır?

teraryumlar hangi malzemelerle oluşturulur?

Muhteşem Teraryumum böcek alırsa ne olur?

Yerel bahçe mağazanızdan böcek öldürücü sabun satın almanızı ve enfekte bitkilere uygulamanızı öneririz. Ayrıca sivrisinekleri caydırmak ve aşırı sulamayı önlemek için çakıl veya kaya satın alabilirsiniz. Ancak, her şey başarısız olursa ve bitki hala istila edilmişse, en iyisi tüm bitkiyi çıkarmaktır.

Muhteşem Teraryum bitkileri tipik olarak ucuzdur ve hasta bir bitkiyi teraryumda tutmak, yakındaki diğer bitkilere kolayca zarar verebilir. Teraryumunuz için bitki satın alırken, zaman ve paradan tasarruf etmek için satın almadan önce böcek olup olmadığını kontrol edin.

Teraryumları sulamanız gerekiyor mu?

Evet, ancak tipik iç mekan bitkileri kadar sık ​​değil . Teraryumlarda bulunan bitki türleri, sık sulama gerektirmeyen dayanıklı bitkiler olma eğilimindedir. Ayrıca, teraryumların sera benzeri yapısı, normal iç mekan bitkileriyle suyu buharlaştırmak yerine, ortam havasına geri dönüştürür.

Bir teraryumu ne sıklıkla sulamanız gerekir?

Kapalıysa, ayda bir (ortalama olarak) suluyor olabilirsiniz ancak bu, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Açık teraryumlar her 3-6 haftada bir sulanır. Bir programa göre sulama yapmak yerine, bitkilerinizin suya ihtiyacı olup olmadığını ve ne kadar suya ihtiyacı olduğunu görmek için toprağı kontrol edin. Sulanacak ve bakımı yapılacak teraryumlarınız varsa , onlarla sizin için ilgilenmesi için Ambius ile iletişime geçin .

teraryum nasıl yapılır?

Muhteşem teraryumlar hangi malzemelerle yapılır?

Teraryumların güneş ışığına ihtiyacı var mı?

Çoğu, doğrudan veya dolaylı ışığa ihtiyaç duyar, ancak yapay ışık da kullanılabilir. Teraryumunuz için sağlayabileceğiniz üç tür ışık vardır.

  • Doğrudan güneş ışığı
  • Dolaylı güneş ışığı
  • Yapay ışık

Floresan veya LED ampul kullanılması tavsiye edilir. Akkor ampullerden kaçının.

Teraryumunuzu doğrudan güneş ışığı alan bir yere yerleştirmeyi seçerseniz, kapalı bir teraryumun kapağını çıkarmak isteyebilirsiniz çünkü kapak kapalıyken bitkiler için fazla ısınabilir.

Teraryumların hava geçirmez olması gerekiyor mu?

Muhteşem Teraryumlar hava geçirmezlerse iyidir, ancak bahçenize temiz hava girmesini sağlamak için periyodik olarak (yaklaşık haftada bir veya hatta günlük) kapağı çıkarmanızı öneririz.

Teraryumlar plastikten yapılabilir mi?

Elbette! Akrilikten yapılanlar gibi plastik kaplar gayet iyi çalışıyor. Yoğuşma oluşumunu önleyen ve daha iyi görüş sağlayan buğu önleyici plastik kaplar da satın alabilirsiniz – bunlar genellikle daha pahalıdır.

muhteşem teraryumlar nasıl yapılır?

hediyelik teraryumlar nasıl olmalıdır?

Muhteşem Teraryumlar ne kadar sürer?

Muhteşem Teraryumlar, iyi korunursa birkaç yıl veya daha uzun süre dayanabilir.

Teraryumların havaya ihtiyacı var mı?

Evet, ancak hava geçirmez veya kapalı teraryumlardaki bitkiler havayı geri dönüştürür. Gün boyunca güneş ışığı, fotosentez sürecinde şekerlerin büyümesini destekler. Fotosentez, karbondioksiti oksijene dönüştürerek onu teraryuma bırakır.

Kapalı bir teraryumda, teraryuma taze hava girmesi için kapağı çıkarmak isteyebilirsiniz, ancak kapalı bir teraryum bitkilere zarar vermez.

Muhteşem Teraryumlar, iyi korunursa birkaç yıl veya daha uzun süre dayanabilir.
Evet, ancak hava geçirmez veya kapalı teraryumlardaki bitkiler havayı geri dönüştürür. Gün boyunca güneş ışığı, fotosentez sürecinde şekerlerin büyümesini destekler. Fotosentez, karbondioksiti oksijene dönüştürerek onu teraryuma bırakır.
Elbette! Akrilikten yapılanlar gibi plastik kaplar gayet iyi çalışıyor. Yoğuşma oluşumunu önleyen ve daha iyi görüş sağlayan buğu önleyici plastik kaplar da satın alabilirsiniz - bunlar genellikle daha pahalıdır.
Çoğu, doğrudan veya dolaylı ışığa ihtiyaç duyar, ancak yapay ışık da kullanılabilir. Teraryumunuz için sağlayabileceğiniz üç tür ışık vardır. Doğrudan güneş ışığı Dolaylı güneş ışığı Yapay ışık Floresan veya LED ampul kullanılması tavsiye edilir. Akkor ampullerden kaçının.

Article Tags:
Article Categories:
Bonsai Ağacı

Bonsai ağacı ve çiçekler hakkında kapsamlı bilgiler sunan tüzel kişilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir