Bonsai ağacı nasıl budanır? Şekillendirme detayları

Kasım 5, 2021
En kolay bonsai budamak

Kuşkusuz bir bonzai yetiştirmenin en önemli yolu, onu düzenli olarak budamaktır. Peki bonsai ağacı nasıl budanır? Esasen, iki farklı teknik vardır: bir Bonsai’nin mevcut şeklini korumak ve iyileştirmek için bakım-budama ve bir ağaca temel şeklini veya stilini vermek için daha titiz bir budama gerektiren yapısal budama.

Her iki tekniği daha ayrıntılı olarak tartışmadan önce, ağaçların nasıl büyüdüğüne dair bazı arka plan bilgilerine bakmak faydalı olacaktır. Bu, Bonsai ağaçlarını en verimli şekilde nasıl budayacağımızı anlamamıza yardımcı olacaktır .

Ağaçların büyümeyi tepeye (ve daha az ölçüde dalların dış kısımlarına) dağıtma eğilimi vardır, bu da ‘apikal baskınlık’ olarak adlandırılır. Bu doğal mekanizma, ağaçların rekabet halindeki ağaçlar tarafından gölgelenmesini önlemek için ağaçları daha yüksek büyümeye teşvik eder. Büyümeyi üst ve dış kenarlara dağıtarak, ağacın iç ve alt dalları sonunda ölürken, üstteki dallar orantısız büyür; Bonsai ağaçlarının tasarımı için arzu edilmeyen iki efekt.

bonsai budama

bonsai en güzel nasıl budanır

Bu temel arka plan, apikal baskınlığa karşı koymak için bir teknik olarak budamanın önemini ortaya koymaktadır. Apikal baskınlığa karşı koymak, bir ağacın üst ve dış kısımlarının daha kapsamlı bir şekilde budanması ve ağacın büyümeyi iç ve alt kısımlara yeniden dağıtmaya zorlamasıyla sağlanır.

Bölüm 1: Bonsai bakımı budama

Bakım budamasının amacı, bir ağacın şeklini korumak ve iyileştirmektir. Yukarıda açıklandığı gibi, ağaçlar büyümenin çoğunu ağacın üst ve dış kısımlarında yoğunlaştıracaktır; Ağacın iç kısımlarına daha yakın büyümeyi teşvik etmek için bu büyüme alanlarını düzenli olarak budamak önemlidir.

Bonsai ne zaman budanmalı?

Bakım budaması, büyüme mevsimi boyunca, genellikle Mart’tan Eylül’e kadar yapılabilir.

Bonsai ağacı nasıl budanır?

Daha önce belirtildiği gibi, bir ağacın şeklini korumak için bakım budaması gereklidir. Bunu yapmak için, amaçlanan kanopi boyutunu / şeklini aşan dalları / sürgünleri dal makası veya normal bir kesici kullanarak budayın. Doğru Bonsai araçlarını kullanmak önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Bonzai’nizi budamaktan korkmayın; Ağacın büyümesini daha dengeli dağıtmasını ve yoğun bir bitki örtüsünü geliştirmesini sağlamak için özellikle dış ve üst bölgelerde düzenli olarak budamak önemlidir.

bonsai

Bonsai nasıl budanır

Yaprak döken ağaçların aksine, çam ağaçları ve bazı iğne yapraklılar elle sıkıştırılmalıdır. Bazı kozalaklı ağaç türlerini budamak için makas kullanmak, kesimlerde ölü kahverengi yapraklara neden olur. Bunun olmasını önlemek için, çekimin ucunu başparmağınız ve işaret parmağınız arasında tutun ve dikkatlice çekin; sürgün en zayıf noktasından kırılacak ve kahverengi uçlar görünmeyecektir. Budama ve çimdikleme açısından farklı türlerin farklı bakıma ihtiyacı vardır; hatta bazıları ikisinin bir kombinasyonuna ihtiyaç duyar.

Bonsai budamanın bir başka yöntemi de yaprak dökmedir; bu, ağacı yeni yapraklar oluşturmaya zorlamak için yaz aylarında yaprak döken ağaçların yapraklarını çıkarmayı içerir. Bu teknik nihayetinde yaprak boyutunda bir azalmaya ve dallanmada bir artışa yol açar

Bölüm 2: Yapısal Bonsai budaması

En kolay bonsai budamak

bonsai nasıl budanır

Bir ağaca temel şeklini vermek, genellikle büyük dalları budamayı içerir. Hangi dalların kalması ve hangilerinin çıkarılması gerektiğine karar vermek, sadece geri döndürülemez bir eylem olduğu için değil, aynı zamanda ağacın nasıl görüneceğine karar vermenin bir parçası olduğu için de zor olabilir.

Ne zaman?

Genel olarak, erken ilkbahar ve bazı durumlarda sonbaharın sonları, bir ağacı yapılandırmak için doğru zamandır (büyüme mevsiminden hemen önce ve sonra). Ağaç türleri bölümünde, kendi ağacınızın özelliklerini kontrol edebilirsiniz, örneğin bir Ficus Bonzai’nin bir Ardıç Bonzai’sinden farklı bir zamanlamaya ihtiyacı vardır .

 Bonsai Ağacı Yapısal Nasıl budanır?

Ağacı göz hizasında bir masaya yerleştirin; ilk adım, ağaçtan tüm ölü odunların uzaklaştırılmasıdır. Şimdi biraz zaman ayırarak ağacınızı inceleyin ve hangi dalların istenen tasarıma uymadığına ve kaldırılması gerektiğine karar verin.

Ağacın en çok bakılan tarafındaki dallardan yere yakın olanlar kesilmelidir. Aynı seviyede tamamen karşılıklı duran dallar kesilmelidir. Ve Aynı tarafta ve biribirini aralıksız takip eden dallar kesilmelidir.
Bonsaiyi budamak için uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahar arasındaki süredir. Kış mevsimi bir bonsainin budanabilmesi için en kötü zamandır.
Bonsainin budama şekilleri birden fazla şekli içermektedir. Bunlar, şekillendirme budaması, bakım budaması, çimdikleme olarak bilinmektedir.

Article Categories:
Bonsai bakımı

Bonsai ağacı ve çiçekler hakkında kapsamlı bilgiler sunan tüzel kişilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir