Sizin için en uygun bonsai ağacı hangisidir?

Ocak 10, 2021
bonsai meyvesi

Eski bonsai sanatı (kelimenin tam anlamıyla “bir kaba dikilmiş” olarak çevrilmiştir), minyatür formdaki doğal ağaçların gerçekçi yorumlarını oluşturmak için bin yıldan fazla bir süredir uygulanmaktadır. Sizin için ilk karar, büyüyen çevreniz ve stil hedefleriniz için ne tür bir bonsai ağacın doğru uygun olduğunu değerlendirmektir. Peki, yetiştirilecek en uygun bonsai ağacı türleri nelerdir?

Canlı bir ağaç örneğinin bu manipülasyonu, kısıtlayıcı saksılama, kasıtlı budama ve bonsai teli ile şekillendirme kullanılarak gerçekleştirilir. Yeni başlayan bonsai meraklıları için, bir bonsai ağacının nasıl satın alınacağı, bonsai’ye nasıl bakılacağı ve nasıl oluşturulacağı dahil olmak üzere öğrenecek çok şey var.

bonsai kırımızı meyve

hangi bonsai meyveleri yenir

En uygun bonsai ağacı türleri

Japon Akçaağaç

En uyumlu dış mekan bonsai ağaçlarından biri olan  Japon akçaağacı  ( Acer palmatum ), çok sayıda renkli sonbahar yaprakları sunan çok sayıda çeşidi olan dayanıklı ama güzel yaprak döken bir ağaçtır.

Bu ağaç güneşli noktaları sever, ancak gün ortası sıcağıyla mücadele eder ve bu saatlerde açık gölgede kalmak iyi olabilir. Ek olarak, oldukça dona dayanıklıdır (ancak sert dondan korunmalıdır). Japon akçaağacı , yaprak boyutunu küçük tutmak için iki yılda bir yaprak budamasından ve haftalık olarak düşük nitrojenli bonsai gübre dozlarından faydalanacaktır. Özellikle büyüme mevsimi boyunca toprağının iyi sulanmasını sever.

Rock CotoneasterCotoneaster horizontalis (bonsai kültüründe yaygın olarak kayaya dikildiği için), yeni başlayanlar için veya bonsai yetiştirerek gözünü korkutabilecek herkes için harika bir bonsai ağacıdır. Mevsimlere göre renk değiştiren çekici yaprak sergiler; oldukça beyaz, pembe veya kırmızı bahar çiçekleri; ve sonbaharda parlak kırmızı meyveler.

Ilıman büyüyen bölgelerde, bu az büyüyen çalı, tamamen güneşe veya kısmen gölgeye yerleştirilebilir, ancak dondan ve aşırı sıcaktan korunmayı gerektirir (bazı çeşitler daha sıcak iklimlerde daha iyi sonuç verir). Kuru toprağı tercih eder, ancak tamamen kurumasına izin vermez. Cotoneaster, çiçeklenmeden önce ilkbaharda kablolamayı tolere eder.

Bonsai bakmak

Bonsai ağacı bakımı nasıl yapılır

Hint defne İnciri

Çarpıcı bir ağaç örneği,  Hint defnesi inciri veya  Ficus retusa , yeni başlayanlar için harika olan başka bir çeşittir – budama hatalarından kolayca kurtulur (diğer bonsai ağaç türlerini kalıcı olarak engelleyebilecek hatalar).

Tropikal kökenleri ve parlak, dolaylı ışığı tercih etmesi nedeniyle muhteşem bir iç mekan bitkisidir. Ilıman iklimlerde, kısmen gölgede veya hatta güneşte açık havada dikilebilir. Sığ kök sistemlerine sahiptir ve gövdesi heykel gibi bükülebilir, bu da birçok nefes kesici bonsai stiline güzel bir şekilde katkıda bulunur.

Kayın ağacı

Ortak kayın (Fagus sylvatica) onun doğal olarak küçük yapraklar üzerinde çarpıcı sonbahar rengi vardır, boyut olan bonsai şekillendirme için mükemmeldir. Kayın, doğrudan güneş ışığı almayan ve nemli fakat ıslak olmayan toprağı olmayan parlak bir dış mekanı seven, yavaş büyüyen bir ağaçtır.

Kışın dondurucu soğuklarda içeri getirilmesi gerekebilir. Kayın, yeni büyüme sertleştikten hemen sonra ilkbaharda yoğun budamayı tolere edebilir ve ilkbahar ve yaz aylarında düzenli gübrelemeden fayda sağlar.

en uygun bonsai ağacı

bonsai nerede bakılır

Şimşir en uygun bonsai ağacı türlerinden biri

Yeni başlıyorsanız ve henüz bir bonsai ağacının nasıl yetiştirileceği konusunda kendinize çok güvenmiyorsanız,  ortak bir şimşir  bonsai ( Buxus sempervirens ) tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Bakımı son derece kolay ve uyarlanabilir, çeşitli koşullarda ve sıcaklıklarda büyür ancak kısmi gölgeyi en çok sever. Sadece aşırı soğuğa karşı gerçekten korunmaya ihtiyacı var.

Toprağı nemli tutun ama ıslak tutun ve düzenli olarak bonsai gübresiyle besleyin. Şimşir agresif budamaya toleranslıdır ve bonsai teli ile kolayca şekillendirilebilir.

Nar Ağacı

En güzel bonsai dostu ağaçlardan biri olan nar ( Punica granatum ), muhteşem estetik kontrastların yaprak döken, yarı tropik bir ağacıdır. Simli yaşlı ağaç kabuğu, parlak yeşil yapraklar ve ateşli kırmızı-turuncu meyve çiçekleriyle karışır.

Sonunda, bonsai biçiminde oldukça büyülü görünen meyve bile verebilir. Sığ kök sistemi nar ağacını kap dikimi için mükemmel kılar. Dışarıda tam güneşte tutulabilir, ancak sıcaklıklar donma noktasının altına düştüğünde içeride parlak ve güneşli bir noktaya getirin.

Japon Akçaağaç, Hint defne İnciri, Kayın ağacı, nar Ağacı ve Şimşir en uygun bonsai ağacı türlerinden biridir.
Bonsaiyi budamak için uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahar arasındaki süredir. Kış mevsimi bir bonsainin budanabilmesi için en kötü zamandır.
Bonsai ağacını mutlaka sabah saatlerinde sulayın. Toprağın her bölümüne eşit bir şekilde su dökün. Eğer toprak nemli ise sulama yapmayın.
Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak susuz bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacını tamamen gidermek için bulunduğu ortam dikkate alınarak haftada bir ya da iki kez sulanmalıdır.

Article Categories:
Bonsai Ağacı

Bonsai ağacı ve çiçekler hakkında kapsamlı bilgiler sunan tüzel kişilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir