Bonsai Fiyatı Ne kadar? Neden bu kadar pahalı?

Eylül 1, 2021
Bonsai fiyatı ne kadardır?

Bonsai ağacı fiyatları dükkandan dükkana ve ülkeden ülkeye değişme eğilimindedir. Ucuz ağaçlar (yaklaşık 100 tl) dünyanın her yerindeki bahçe merkezlerinde mevcuttur, ancak daha kaliteli ağaçların mevcudiyeti çok daha sınırlıdır. Ve en yüksek kalitedeki ağaçlar (genellikle Japonya’da nesiller boyu tutulan çok yaşlı ağaçlar) çok nadirdir.

Sıkı ithalat kısıtlamaları ile bu kaliteli ağaçların Japonya’dan ABD ve Avrupa’ya akışı sınırlıdır. Çoğu ağaç türünün çıplak köklenmesi ve aylarca (hatta yıllarca) karantinaya alınması gerekir. Çıplak köklenme yaşlı ağaçlar için yüksek bir risktir, sadece birkaç ağaç türü buna dayanabilir. Basit ekonomi; sınırlı kullanılabilirlik ile fiyatlar artar.

Ama önce ucuz ve orta kaliteli malzemeye odaklanalım. Bir Bonsainin fiyatı birkaç faktöre, en dikkate değer yaşa ve tasarıma bağlıdır.

Nandina Bonsai Ağacı detayları

Nandina Bonsai Ağacı bakımı hakkında bilinmesi gerekenler

Bir Bonsai ağacı ne kadar? Yaş ve tarih

Bonsai ağaçları genellikle yaşlı, pahalı ve hayatta kalması imkansız olarak kabul edilir. İşleri biraz basitleştirerek, bir Bonsai ne kadar olgun görünürse fiyatı o kadar yüksek olur diyebiliriz. Bildiğimiz en pahalı ağaçların tümü eskidir ve nesiller boyu saksıda saklanmıştır.

Gövde tasarımı ve incelmesi

En ucuz Bonsai ağaçları Çin’de yetiştirilmektedir. Burada sadece 3-5 yıl içinde kesimlerden 2 metreye kadar boydaki bitkilere yetiştirirler. Gövdeler yeterince kalınlaştığında, 2m yüksekliğindeki bitki birkaç inç uzunluğunda doğranır ve ardından ağacın birkaç yeni dal yetiştirmesine izin vermek için bir yıl daha harcanır. Bir ağacın uzamasına izin vermek ve sonra onu kesmek, kalın bir gövde elde etmenin hızlı yoludur, ancak açıkçası, yara izi her zaman görünür olacaktır. Gövde de sivrilmeyecektir.

Bonsai’nin fiyatı, o ağaç için ne kadar zaman harcandığına bağlıdır. Bonsai yetiştirmenin hızlı yolu ucuzdur, ancak sonuç çekici değildir. Büyümesi çok daha fazla zaman aldığı için kalın bir gövdenin incelme ile kombinasyonu pahalıdır.

bonsai meyvesi

Bonsai ağaçları meyve verir mi

Saksı ve ağaç türleri

Bonsai saksılarının birçok fiyatı vardır ve bu büyük ölçüde yaşına bağlıdır. Çin ve Japonya’dan gelen eski antika kaplar, eğer satılıksa binlerce dolara mal olabilir. Çin’den yeni fabrika yapımı saksılar bir dolardan daha ucuz. Yeni ancak el yapımı tencere fiyatları büyük farklılıklar göstermektedir.

Son olarak, bazı ağaç türleri nadirdir veya büyümesi daha zordur ve bu nedenle daha pahalıdır.

Bonsai Ağacı Hediye Olarak Alınabilir Mi?

Bonsai ağacı özellikle son dönemde en fazla tercih edilen hediye alternatiflerden birisi halinde. Çiçek buketi, orkide, papatya gibi klasik hediyelerin dışında bir şeyler arayanların ilk tercihi bonsai oluyor. Özellikle ofis ve yeni iş hediyesi konusunda bonsailer sıklıkla tercih ediliyor.

Eğer yapraklar kavrulup dökülüyorsa bu da susuzluktan kaynaklanır. Eğer yapraklar çakmakla yakılmış gibi ortalarından kurumaya başlıyorsa bu da güneş yanığıdır.
Bonsai ağacını mutlaka sabah saatlerinde sulayın. Toprağın her bölümüne eşit bir şekilde su dökün. Sulama ölçüsü ile verdiğiniz su miktarını, bonsai saksısını değiştirmediğiniz sürece koruyun. Eğer toprak nemli ise sulama yapmayın.
Bonsai Toprağı İyi Drenaj Sağlamalıdır. Fazla suyun saksıdan derhal tahliye edilebilmesi için, toprağın geçirgen yapıda olması önemlidir. İnorganik topraklar tuzu biriktirmez ve toprağın havalanmasını sağlayan boşluklara sahiptir.

Article Tags:
Article Categories:
Bonsai Ağacı

Bonsai ağacı ve çiçekler hakkında kapsamlı bilgiler sunan tüzel kişilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir