Bonsai saksısı hakkında detaylı bilgiler

Nisan 7, 2021
Bonsai ağacı ne kadar zamanda büyür

Bonsai’nin gerçek anlamı ‘tepside bitki’dir. Ağacın kendisi kompozisyonun yarısına katkıda bulunurken, bonsai saksısı genel görüntüyü tamamlar. Kelimenin tam anlamıyla ‘bonsai’, hem ağacın hem de saksının görsel etkisiyle değerlendirilir.

Ne yazık ki, ağacınızı dikmek için doğru veya en iyi saksıyı seçmek ve bulmak kolay değildir. İyi seçilmiş bir saksı bir bonsai’yi geliştirecek ve bir tasarımı güçlendirecek olsa da, kötü seçilmiş veya uygun olmayan bir tasarım aslında ağacın etkisini azaltabilir. Nihayetinde, ‘doğru’ saksı bulunana kadar, ağaç asla bir bonsai olarak tam potansiyeline ulaşamayacaktır.

Bir saksı bonsainiz için pahalı bir yatırım olabilir; Ağacınız için uygun olmayan bir saksı satın almak, gelecekte daha uygun bir saksı bulmanız gerektiği anlamına gelebilir. Doğru saksıyı ilk kez bulmak sadece tatmin edici olmakla kalmaz, aynı zamanda para tasarrufu sağlar ve ağaçlarınızın hiçbirine pek yakışmayan bir yığın saksı ile bitmekten kaçınmanıza yardımcı olur!

Bu makale, meraklılarının ağacı için doğru saksıyı nasıl seçeceklerini anlamalarına yardımcı olmak için yazılmıştır.

kurumuş bonsai ağacı

bonsai ağacı saksısı nasıl olmalıdır?

Bonsai Ağacınız için doğru bonsai saksısı seçmek

Belirli bir ağaç için en iyi saksıyı seçmek kolay değildir. Daha sıradan fabrika yapımı Çin ve Kore saksılarının yanı sıra, dünya çapında meraklılara bireysel ve çeşitli saksı tasarımları ve sırlar sunabilen çok sayıda bonsai saksısı için çömlekçisi ve çanak çömlek var. O kadar çok renk, boyut ve tasarım vardır ki, ağacınız için tam olarak hangisinin en iyi olduğunu belirlemek çok zor olabilir.

Saksı seçimi de özneldir, nihayetinde nihai kararın bir kısmı kendi kişisel zevkinize göre verilecektir. Bazı meraklılar daha muhafazakar kap şekillerini, dokuları ve sırları tercih ederken, diğer meraklılar daha alışılmadık ‘bireysel’ seçimler yapmayı tercih ediyor.

İyi bir karara varmak için seçimleri 4 bölüme ayırmakta fayda var. Saksı boyutu, saksı şekli, saksı rengi ve dokusu

Seçenek 1: Bonsai saksısı Boyutları

  • Dikkate almanız gereken ilk şey, ihtiyacınız olan potun büyüklüğüdür. Ağacın kendi boyutlarına göre bazı temel kurallar kullanılarak doğru saksı boyutları elde edilebilir.
  • Genel Temel kural tencere derinliği sadece toprak seviyesinden gövde çapına eşit olması gerektiğidir.
  • Oval veya dikdörtgen saksılar için saksının uzunluğu ağacın 2 / 3’ü kadar olmalıdır.
  • Yuvarlak saksılar için saksının çapı ağaç yüksekliğinin 1 / 3’ü kadar olmalıdır.
  • Özellikle geniş gölgeli ağaçlar için daha geniş bir saksı gerekli olabilir ve bu biraz daha sığ bir saksı kullanılarak telafi edilebilir.
  • Aynı şekilde, gövdesi çok kalın olan bir ağaç (ağacın yüksekliğine kıyasla) biraz daha derin ama daha dar bir saksıya uyabilir.

Unutulmamalıdır ki bu kılavuzlar sadece estetiğe dayalıdır. Bahçecilikle ilgili nedenlerden dolayı, bazı ağaç türleri daha büyük veya daha küçük saksılar gerektirir. Trident Maples gibi çok hızlı büyüyen köklere sahip türler genellikle daha derin saksılara ihtiyaç duyarken, Crab Apples gibi çiçek açan ve meyve veren türler daha fazla kök çalışması ve dolayısıyla daha derin saksılar gerektirir.

Seçenek 2: Saksı Şekli

Seçtiğiniz bonsai saksısı tarzının ağaçla uyumlu olması gerekecektir.

Ağacınıza bir göz atmanız ve özelliklerini değerlendirmeniz gerekir. Ağacınızın erkeksi mi yoksa dişil mi olduğuna karar vermeye çalışın. Çoğu ağaç, biri diğerinden baskın olsa da, ikisinin birleşimidir. Bu çok özneldir; bazı insanlar için bir ağaç erkeksi olabilirken, diğerleri için dişil olabilir. Nihayetinde ağacın sahibi olarak karar vermek size kalmış. Kesin olarak erkeksi bir ağacın çok dişil oval bir saksıda asla doğru görünmeyeceğine dikkat edilmelidir; sırayla dişil bir ağaç, erkeksi bir saksıda her zaman garip görünecektir.

bonsai ağacı meyvesi

İç Mekan Bonsai Türleri

Bir ağacı kadınsı ya da erkeksi yapan nedir?

Eril bir ağaç bir güç izlenimi verir, çok sivriltilmiş bir gövdeye sahip olabilir, sarp, olgun kabuklu, güçlü köşeli dallara sahip olabilir, ölü odun içerebilir. Düz, güçlü bir gövdesi veya yoğun bir kanopisi olabilir.

Dişil bir ağaç daha narin bir görünüme, pürüzsüz bir gövde çizgisine, pürüzsüz bir kabuğa, gövdesinde ve dallarında kıvrımlı bir harekete sahip olacaktır. Hafif bir kanopi ve yavaş incelme.

Bazı ağaç türleri dişil veya erkeksi olarak görülmeye yatkındır; Çamlar veya köşeli Alıcılar genellikle erkeksi olarak kabul edilirken, hassas Japon Akçaağaçları doğal olarak kadınsı olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, güçlü, yoğun şekilde sivriltilmiş, narin yapraklara ve dallara sahip bir Japon Akçaağacı erkeksi özelliklere sahip dişil bir tür olarak düşünülebilirken, sarp, sert kabuklu, yumuşak kıvrımlı ve çok kademeli sivrilen uzun bir Alıç, bir erkeksi tür olarak kabul edilebilir. kadınsı özellikler. Bunun gibi ağaçlarda hangisinin en güçlü olduğunu belirlemek ve onu yansıtmak gerekir. En güçlü görsel etkiye sahip olan, alıcının sarp, çatlak kabuğu mu yoksa gövdenin yumuşak kıvrımları mı? Akçaağaç’ın narin dallanması mı yoksa gözünüzü en çok çeken güçlü konik gövde mi?

Saksı tasarımları

Neyse ki hem kadınlığı hem de erkeği yansıtabilecek saksı tasarımları bulmak mümkün. Saksılar kadınsı veya erkeksi olarak kabul edilir. Güçlü açısal özelliklere sahip derin saksılar erkeksi olarak kabul edilirken, daha kadınsı saksılar daha yumuşak çizgilerle sığdır. Örneğin, keskin köşeli güçlü tıknaz, derin dikdörtgenler, kare kaplar gibi çok erkeksi kaplardır. Bunlar, özellikle iğne yapraklılar olmak üzere kalın, ağır gövdeli erkeksi ağaçlar için uygundur.

Kalın gövdeli yaprak döken ağaçlarda, dikdörtgenin köşeleri yuvarlatılarak saksının erkekliğini biraz azaltabilir. Erkeklik ölçeğine göre incelendiğinde, sıradaki derin tıknaz ovaller gelir ve sonra androjen, yani eril veya dişil bir ağaç için uygun olan davul / yuvarlak saksılar vardır.

Eril bir ağaç bir güç izlenimi verir, çok sivriltilmiş bir gövdeye sahip olabilir, sarp, olgun kabuklu, güçlü köşeli dallara sahip olabilir, ölü odun içerebilir. Düz, güçlü bir gövdesi veya yoğun bir kanopisi olabilir.
Dişil bir ağaç daha narin bir görünüme, pürüzsüz bir gövde çizgisine, pürüzsüz bir kabuğa, gövdesinde ve dallarında kıvrımlı bir harekete sahip olacaktır. Hafif bir kanopi ve yavaş incelme.
Oval veya dikdörtgen saksılar için saksının uzunluğu ağacın 2 / 3'ü kadar olmalıdır. Yuvarlak saksılar için saksının çapı ağaç yüksekliğinin 1 / 3'ü kadar olmalıdır. Özellikle geniş gölgeli ağaçlar için daha geniş bir saksı gerekli olabilir ve bu biraz daha sığ bir saksı kullanılarak telafi edilebilir.
Article Tags:
Article Categories:
Bonsai Ağacı

Bonsai ağacı ve çiçekler hakkında kapsamlı bilgiler sunan tüzel kişilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir