Bonsai zeytin ağacı zeytin verir mi?

Mart 27, 2021
Bonsai ağacı nasıl sulanır?

Bonsai zeytin ağacı zeytin verir mi? Avrupa zeytin bonsai veya Olea europaea, Avrupa’ya ve Orta Doğu ve Afrika’nın bazı bölgelerine özgü yaprak dökmeyen bir bitkidir. Yaprakları dar, parlak ve deriye benzer ve bitki zeytin üretmeden önce beyaz çiçekler oluşturur. Peki bonsai zeytin ağacı zeytin verir mi? Bitkinin bazı türleri 1000 yıldan fazla yaşayabilir, ancak Avrupa zeytin bonsai, meyve içeren tek çeşittir. Yani sağlıklıysa bonsai zeytin ağacı zeytin verir.

Bonsai zeytin ağacı zeytin verir mi ? Toprak ve Güneş Işığı nasıl olmalıdır?

Zeytin bonsai’nizi kireçli ve önemli miktarda organik madde içermeyen toprakta tutun. Kireçli olup olmadığını belirlemek için toprağınızın pH seviyesini test edin; pH 7,4 veya daha yüksek olan toprak kireçlidir. Toprak yeterince kireçli değilse, ekimden yaklaşık üç ay önce toprağa toz haline getirilmiş, taneli, sulu veya peletlenmiş kireç ekleyin. En iyi sonuçlar için üretici talimatlarını izleyin.

Bonsai, gerektiği şekilde ekildikten veya yeniden saklandıktan sonra, evinizin veya bahçenizin tam güneş alan bir alanına yerleştirin. Bitki tam bir gün veya en az altı saat güneş almalıdır. Bazı türler 30’ların altındaki sıcaklıklara dayanabilse de bonsai’nizi 41 Fahrenheit derecenin altındaki sıcaklıklara maruz bırakmayın. Bonsailer dona dayanıklı değildir ve bu nedenle soğuk aylarda kapalı mekanda kalmalıdır. Eğer bonsai’nizi içeride tutuyorsanız, optimal bitki sağlığını korumak için mayıs ayından eylül ayına kadar dışarıda bırakın.

bonsai detayları

Bonsai nasıl sulanır?

Sulama

Bonsai’yi yalnızca toprak tamamen kuruduğunda sulayın. Bu kuraklığa dayanıklı bitkinin sulanması, kullanılan toprağa ve bölgenizin iklimine bağlı olarak değişebilse de, bonsai’nizi yaz aylarında ayda yaklaşık iki kez ve hatta ayda bir gibi kışın daha seyrek sulayın. Yaz aylarında bitkiyi haftada bir buğulamak isteyebilirsiniz.

Gübreleme

Sonbaharda bonsainizi ilkbaharda sıvı gübre ile besleyin. Bitkiyi kış aylarında gübrelemeyin. En iyi sonuçlar için dengeli bir gübre kullanın. Bu örnekte “dengeli”, 10-10-10 veya 20-20-20 gibi bir gübre gibi eşit miktarlarda üç element içeren herhangi bir gübre anlamına gelir. Bitkiyi sıvı gübre kullanıyorsanız iki haftada bir veya yavaş salınan bir versiyon kullanıyorsanız ayda bir gübreleyin.

Bonsai ağacı nasıl sulanır?

Bonsai nasıl bakılır?

Bonsai zeytin ağacı zeytin verir mi ? Budama ve Saksı Hakkında..

Bahar mevsiminde bonsai’nizi budayın. Bonsai’nin budanması oldukça zordur, bu nedenle bunu bir kerede yapmak yerine kademeli olarak yapın, çünkü daha ağır bitki dallarının kesilmesi yeni sürgünlerin üretilmesinden çok dalın ölmesine neden olabilir. Ne kadar sık ​​budama yapacağınızı belirlemek için takdir yetkinizi kullanın; bu, bitkinin ne kadar hızlı iyileştiğine bağlı olarak bir ila iki hafta sürebilir. Ne sıklıkta budama yapılacağını belirlerken dikkate alınması gereken diğer faktörler arasında iklim ve kap boyutu yer alır. En az iki yıllık bitkilerde tel kullanın ve bonsai’nin kırılgan dallarına zarar vermekten kaçınmak için telleri rafyaya sarın. Teller, ağacın kendisini desteklemesine ve büyümesini sınırlamasına yardımcı olabilir, böylece onu küçük tutabilir ve bonsai için planlarınıza bağlı olarak gerekli olmayabilir.

Her iki veya üç yılda bir bonsai’nizi uygun bir saksıya – bitkinin boyutuyla orantılı bir saksıya – saklayın. Yeni büyümeyi teşvik etmek istiyorsanız, eski yaprakların ve köklerin yaklaşık üçte birini kesin. Makalemizde bonsai zeytin ağacı zeytin verir mi sorusunu yanıtlarken bakımı hakkında bilgi vermek istedik.

Bitkinin bazı türleri 1000 yıldan fazla yaşayabilir, ancak Avrupa zeytin bonsai, meyve içeren tek çeşittir. yani sağlıklıysa bonsai zeytin ağacı zeytin verir.
Zeytin bonsai'nizi kireçli ve önemli miktarda organik madde içermeyen toprakta tutun. Kireçli olup olmadığını belirlemek için toprağınızın pH seviyesini test edin; pH 7,4 veya daha yüksek olan toprak kireçlidir.
Sonbaharda bonsainizi ilkbaharda sıvı gübre ile besleyin. Bitkiyi kış aylarında gübrelemeyin. En iyi sonuçlar için dengeli bir gübre kullanın.

Article Categories:
Bonsai bakımı

Bonsai ağacı ve çiçekler hakkında kapsamlı bilgiler sunan tüzel kişilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir