Bonsai’m Neden Yaprak Döküyor? Nedenleri burada

Mart 7, 2021

Bonsai’m neden yaprak döküyor ? Bonsai’ye olan tutkum başladığından beri, bonsai ile ilgili olan forum gönderilerini okumak için sayısız saatler harcadım ve çok açık ki yeni başlayanların çoğu Bonsai’lerinin yaprak dökmesiyle mücadele ediyor. Yaprakların düşmesi nedeniyle bir bonsai ağacından kaç kişinin tamamen vazgeçtiğini düşünmekten korkuyorum. Endişelenmeyin, bu ağacınızın sonu olmayacak (umarım)!

Bir bonsai ağacının yaprak dökmesinin birkaç nedeni vardır. Bonsai’nizin yapraklarını düşürmesinin en yaygın nedenleri aşırı sulama, su altında kalma, ışık eksikliği ve muhtemelen ağacınızda bile bir hastalık var.

Bonsai’m neden yaprak döküyor ? İlk neden Aşırı sulama

Pek çok yeni başlayanlar, bonsai ağaçları konusunda aşırı derecede paranoyaklaşıyor ve yeni hobileri ölüyor. Bu nedenle, birçok yeni başlayan, güçlü ve sağlıklı tutma umuduyla bir bonsai ağacını sular. Ne yazık ki, kutup tersini yapıyor. Aşırı sulama, ‘kök çürüklüğü’ olarak bilinen şeye neden olur, bu da aslında bonsainizi aşırı derecede zayıflatır ve sonunda yaprakların düşmesine neden olur.

Sulama miktarları elbette yıl boyunca değişecek ve ağaçtan ağaca değişecektir, ancak toprak rutubetten kurumaya dönerken bonsainizi sulamak, kök çürümesini önlemek için kesinlikle en iyi eylemdir. Kök çürümesi bir gecede olmayacak, gerçekçi olarak konuşursak, bonsai ağacınızı birkaç kez aşırı sulamak, ağacınızın sağlığı üzerinde çok fazla etki yapmamalıdır. Ancak uzun bir süre sonra ağacınız aşırı derecede zayıflayacaktır.

Sualtı

Yelpazenin diğer ucunda, bonsainizi su altında tutmak, aşırı sulama kadar zararlıdır. Bonsai ağacınızı sulamayı unutmanız kuşkusuz yaprakların sadece birkaç gün içinde düşmesine neden olacaktır.

Toprak kurumaya başlar başlamaz, bonsai ağacınızı su bonsai saksısından boşalana kadar suladığınızdan emin olun. Ağacınızı sulamayı unutmanız muhtemelse, telefonunuza bir alarm kurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bir ağaç yaprakları su altından düşürürse, bonsai’yi sağlıklı bir duruma getirmek son derece zordur, bu nedenle bunun olmasını ne pahasına olursa olsun önlemek kesinlikle daha iyi bir uğrak noktasıdır.

Işık

Işık eksikliği, yaprakların bir bonsai ağacından düşmesinin bir başka büyük nedenidir. Kapalı bonsai’nizi güzel göründüğünü düşündüğünüz yere koymak yerine, ağacın alacağı ışık miktarını düşünmek çok daha önemlidir. Bonsai ağacınızı bol güneş ışığı alan bir pencerenin önüne koymanızı şiddetle tavsiye ederim. Bonsai ağaçları güneş ışığını SEVİYOR

Bonzai ağacınız çok güneşli bir yere yerleştirilmişse, ancak yine de yaprak döküyorsa, büyük olasılıkla aşırı su veya su altında kalmanız sorununuza neden olur, güneş ışığı eksikliği değil. Tabii ki, bonsai’niz bir pencerede oturuyorsa, yaz boyunca oldukça ısınacağını unutmamak önemlidir. Bu doğrudan bir sorun olmasa da, kurumasını ve yaprakların düşmesini önlemek için bonsainin sulama sıklığını artırmanız gerekir.

Bonsai’m neden yaprak döküyor? Son neden Hastalık

Çoğu iç mekan bonsai ağacının hastalığa yakalanma olasılığı oldukça düşüktür, bu yüzden bu makalede çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Ancak, ağacınızın doğru miktarda sulandığından ve yeterince güneş ışığı aldığından eminseniz, ancak yine de yaprak döküyorsa, kesinlikle ağacınızın bir hastalığı olma olasılığını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Sonuç olarak, bonsai ağacınız sadece uygunsuz bakım veya hastalık nedeniyle yaprak dökecek. Kapalı alanlardaki bonsai ağaçlarının çoğu için hastalık olasılığı oldukça düşüktür, bu nedenle su altında kalma, aşırı sulama veya ışık eksikliği daha olasıdır. Böyle bir ‘düzeltme’ olmamasına rağmen, bonsai ağacınızın doğru miktarda suya sahip olmasını ve zamanla optimum miktarda güneş ışığı almasını sağlamak, ağacı sağlığına kavuşturmalıdır.

İlk neden Aşırı sulama. Sulama miktarları elbette yıl boyunca değişecek ve ağaçtan ağaca değişecektir, ancak toprak rutubetten kurumaya dönerken bonsainizi sulamak, kök çürümesini önlemek için kesinlikle en iyi eylemdir.
Bonsaiyi budamak için uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahar arasındaki süredir. Kış mevsimi bir bonsainin budanabilmesi için en kötü zamandır.
Bonsai ağacını mutlaka sabah saatlerinde sulayın. Toprağın her bölümüne eşit bir şekilde su dökün. Sulama ölçüsü ile verdiğiniz su miktarını, bonsai saksısını değiştirmediğiniz sürece koruyun. Eğer toprak nemli ise sulama yapmayın.

Article Categories:
Bonsai Ağacı

Bonsai ağacı ve çiçekler hakkında kapsamlı bilgiler sunan tüzel kişilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir